Elektroléčba, Elektrostimulace, Diagnostika
Elektroléčba je významnou součástí fyzikální léčby, kdy dochází k cílené a dávkované aplikaci fyzikální energie na organismus nebo jeho část s terapeutickým záměrem.
Aplikace elektroléčby je jednou z možností, jak působit na vstupní dráhy vedoucí do centra řízení (obvykle mozku) a umožnit tak pomoci nastartovat autoreparační a léčebné mechanizmy, jejichž normální činnost je z důvodů poruch narušena.
Elektroléčbu, ale i ostatní fyzikální terapii, lze přesně dávkovat a především přesně cílit na požadovaný nemocný orgán nebo tkáň, což léky neumí. Ty působí vždy celkově, na celý organismus včetně nežádoucích účinků. Další výhodou elektroléčby při její správné indikaci, výběru typu proudu, aplikaci a dávce je vyloučení nežádoucích či vedlejších negativních účinků, se kterými se setkáváme při podávání léků.
Speciální druh elektroléčby používali již ve starém Egyptě při léčbě obrny. V dnešní době využíváme především nízkofrekvenční, středofrekvenční a vysokofrekvenční proudy (diadynamik, Träbert, TENS, interferenční proudy, atd.)
Účinky:- analgetický (odstraňuje bolest)
- spasmolytický (snižuje zvýšené svalové napětí)
- vasodilatační (zlepšuje prokrvení tkáně)
- disperzní, antiedematózní (snižuje otoky, zlepšuje vstřebávání nahromaděných látek)
- trofotropní (zlepšuje výživu tkáně)
- myorelaxační a triggrlytický (odstraňuje bolestivý tzv. spoušťový bod)
- myostimulační
- celkově ideální v rehabilitační a sportovní medicíně
- bolesti zad a páteře, vertebrogenní potíže, spondylosy, lumbalgie, LIS, cervikokraniální a cervikobrachiální syndrom
- bolesti kloubů, artróza, artritida, otoky a požkození kloubů i poúrazové a pooperační
- bolesti úponů, šlach, tendovaginitidy, entezopatie, tenisový loket, syndrom karpálního tunelu, syndrom zmrzlého ramene
- bolesti ve svalech, natažení svalů
- stavy po operacích, úrazech (zlomeniny, kontuze, distorze)
- poruchy prokrvení končetin
- obrny periferních nervů a další
Elektrodiagnostika, elektrostimulace a elektrogymnastika
Elektrostimulačního účinku lze využít na nefunkční nebo oslabené svaly z nejrůznějších příčin. Předpokladem účinné nápravy je elektrodiagnostika (I/t křivka) a nalezení požkozeného svalu, který je nutné včas, účinně a správně stimulovat. Elektrogymnastikou lze zlepšit svalovou sílu oslabeného svalu.
Ta vzniká např.:- po úraze spojeném s nehybností končetiny sádrou nebo jinou fixací
- po operaci
- u paréz, obrn, inkontinenci a další
Principem je co možná nejfyziologičtější navození stahování a uvolňování svalového vlákna za účelem jeho posílení a nápravy jeho funkce. Oslabení svalu je totiž následováno přetížením jiného svalu, který je poté bolestivý a především tak zhorší funkci celku, skupiny svalů i svalstva celého těla.
Vakuová elektroterapie - BTL Vac
Vakuová elektroterapie je navíc opatřená speciálními vakuovými elektrodami, které snadno přisají na kůži. Není je tedy třeba složitě fixovat popruhy, lze je proto dát i na nerovné plochy, klouby jako jsou ramenní klouby apod. S výhodou je lze použít např. při stimulaci pánevního dna při stresové inkontinenci u žen. Navíc plní i funkci jemné, ale velmi účinné masáže.